- Homepage
- Nieruchomości zagraniczne
- Od deweloperów
- O nas
- Usługi
- Wiadomości
- Kontakt
W związku z wstąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej dnia 1 lipca 2013 roku, zmieniły się warunki finansowania zakupu nieruchomości w tym kraju. Zagraniczne banki mające swoje siedziby w Chorwacji zaczęły udzielać obywatelom innych krajów pożyczek pod hipotekę na nabycie tutejszej nieruchomości.
Minimalna wysokość hipoteki to 15.000 euro, a najmniejsza pożyczka, jaką udziela chorwacki bank, to 250.000 euro. Kredyt może stanowić jedynie 50% ceny nabycia nieruchomości, a okres spłaty zazwyczaj wynosi od 3 do 20 lat. Bankowe opłaty administracyjne wynoszą standardowo 1% wysokości kredytu. Aby uzyskać kredyt, należy posiadać dwa aktywne konta w chorwackim banku: jedno krajowe (kuna chorwacka HRK), a drugie do transakcji w obcej walucie.
Pożyczka wypłacana jest w HRK na podstawie aktualnego kursu średniego euro. W chorwackiej walucie spłaca się także miesięczne raty, których wysokość uzależniona jest od aktualnego kursu średniego euro danego banku (do dnia ustalonego wcześniej, jako dzień spłaty raty).
Stopy Procentowe | Rzeczywiste oprocentowanie*** |
Miesięczna annuita w EUR |
Cała suma (EUR) płacona przez klienta |
|
|
|
|
* 12 miesięcy (12M), aktualna wartość EURIBOR dnia 1 lipca 2013 roku to 0,529. Dwunastomiesięczna wysokość EURIBOR jest zgodna z Umową o kredyt hipoteczny ustaloną na podstawie stawek opublikowanych na stronie REUTERS (dwa dni robocze przed rozpoczęciem każdego okresu rozliczeniowego).
** p.p. = punkt procentowy
*** Rzeczywiste oprocentowanie, miesięczna annuita oraz suma płacona przez klienta zostały obliczone na podstawie wysokości kredytu (100 000,00 EUR), plan spłaty na 240 miesięcy, podatek 1% na dzień 1 lipca 2013 roku.
Nabywca musi przedłożyć umowę nabycia potwierdzoną przez notariusza. Górna granica wieku kredytobiorcy z potwierdzoną zdolnością kredytową stanowi 70 lat. Bank zastrzega sobie prawo do indywidualnej oceny każdej transakcji i w przypadku niejasności zażądania dodatkowej dokumentacji.
Źródło: Rellox, Erste Bank (Chorwacja)