- Homepage
- Nieruchomości zagraniczne
- Od deweloperów
- O nas
- Usługi
- Wiadomości
- Kontakt
Zastanawiasz się nad kupnem nieruchomości na Maderze? Wyspa Wiecznej Wiosny, bo tak jest nazywana, cieszy się popularnością wśród zagranicznych inwestorów. Jednak ludzie często kupują tu dom lub mieszkanie z nieco innych powodów niż w typowych miejscowościach nadmorskich.
Ci, którzy chcą spędzać czas głównie na plaży, na swój drugi dom wybiorą Hiszpanię, Chorwację lub Włochy. Ale jest też zainteresowanie Portugalską Maderą i są ku temu dobre powody.
Madera ma przyjemny klimat do życia przez cały rok. Średnie dzienne temperatury wahają się tutaj w sierpniu od 17℃ w styczniu do 25℃. Biorąc pod uwagę liczbę dni deszczowych i długość nasłonecznienia, na Maderę warto wybrać się od marca do listopada.
Madera nie jest otoczona ciągłymi liniami brzegowymi z kilometrami piaszczystych plaż, ale wciąż znajdziesz wspaniałe miejsca do pływania w krystalicznie czystej wodzie. Ale przede wszystkim zachwyci Cię swoją piękną przyrodą. Tutaj poczujesz się jakbyś spacerował po dużym ogrodzie botanicznym. Na każdym kroku rosną tu drzewa figowe, mango, banany i marakuja.
Na wyspie znajdują się dwa pola golfowe. Santo da Serra jest regularnym miejscem ważnych turniejów, pole golfowe Palheiro znajduje się zaledwie piętnaście minut od stolicy Funchal. Zwolennicy innych sportów, a także miłośnicy dobrego jedzenia i picia również znajdą dla siebie coś ciekawego. Ale wrócimy do tego w dalszej części artykułu.
O ile wcześniej większa odległość dojazdu z Polski była pewnym utrudnieniem dla nieruchomości na Maderze, o tyle po inwazji Rosji na Ukrainę położenie geograficzne tego archipelagu jest przez wielu postrzegane jako zaleta.
Korzyści podatkowe i biznesowe są również ważnym argumentem za zakupem nieruchomości na Maderze.
» Zobacz listę nieruchomości na Maderze na sprzedaż
Madera jest częścią Portugalii, państwa członkowskiego Unii Europejskiej, dlatego obowiązuje tu zasada swobodnego przepływu kapitału wewnątrz Unii. Obowiązują tu przepisy europejskie i portugalskie traktaty o unikaniu podwójnego opodatkowania. Madera w pełni spełnia również wymogi OECD dotyczące przejrzystości podatkowej i wymiany informacji.
Madera jest obecnie jedną z najlepszych lokalizacji w UE dla firm działających na jednolitym rynku europejskim i na świecie. Dzięki obniżonym podatkom, odpowiedniej infrastrukturze, konkurencyjnym kosztom operacyjnym, bezpieczeństwu i jakości życia, Madeira oferuje inwestorom unikalną mieszankę korzyści i rozwiązań dla ich biznesu. Nie jest to wątpliwy raj podatkowy, ale kraj, którego system prawny jest w pełni zintegrowany z prawodawstwem UE.
Inwestorzy nie powinni przegapić lokalnej strefy wolnego handlu - International Business Centre of Madeira (IBC of Madeira). Podatek dochodowy od osób prawnych wynosi tylko 5% i należy do najniższych w Europie. Ale IBC Madeira niesie ze sobą znacznie więcej zalet, do których należą np. korzystne warunki rejestracji jachtów. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości i skorzystaniem z benefitów związanych z IBC Madeira, chętnie pomożemy. Zapraszamy do kontaktu.
Madera była również uważana za raj dla entuzjastów kryptowalut, ponieważ kryptowaluty zostały zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. W tym przypadku jednak rozważa się nowelizację przepisów i pytanie, jak będzie w przyszłości.
Madera to także jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Portugalia jest szóstym najbezpieczniejszym krajem na świecie wedlug Global Peace Index 2022. Sama Madera ma jeszcze niższy wskaźnik przestępczości niż kontynentalna Portugalia.
Gdzie się kąpać na Maderze, gdzie się udać po dobre jedzenie, jak poruszać się po wyspie? Dowiesz się z przeglądu, który przygotowaliśmy dla Ciebie na podstawie własnego doświadczenia.
Na wycieczkę na Maderę można skorzystać z bezpośredniego połączenia lotniczego. Na przykład z Warszawy oraz Katowic lata Wizzair. Czas lotu to trochę powyżej 5 godzin. Także można skorzystać z przesiadki w Lizbonie.
Międzynarodowe lotnisko na Maderze nosi imię miejscowego rodaka Cristiano Ronaldo i przeszło renowację w 2000 roku, która przedłużyła pas startowy, tak aby mogły tu lądować wszystkie obecne typy samolotów.
Jeśli chcesz dostać się na wyspę Porto Santo, możesz skorzystać z bezpośredniej linii z Lizbony i Porto lub przylecieć z sąsiedniej Madery. Możliwe jest również skorzystanie z promu, który codziennie odpływa z Madery. Podróż trwa około dwóch godzin, a na pokładzie dostępne są usługi, w tym napoje, kącik dla dzieci itp.
Do łatwego transportu po wyspie idealnie nadaje się samochód. W przypadku wypożyczalni samochodów zalecamy dokonanie rezerwacji z jak największym wyprzedzeniem, dzięki czemu uzyskasz lepszą cenę. Jeśli chcesz skorzystać z usług Bolta lub Ubera, to się nie uda. Możesz jednak wypróbować lokalną aplikację TaxiIn, dzięki której możesz zorganizować transport w całkiem rozsądnych cenach.
Istnieje również komunikacja miejska. Autobusy łączą głównie większe miasta. Wręcz przeciwnie, w Funchal jest doskonała sieć autobusowa, np. z centrum do Sao Martinho można dojechać w 10 minut.
Możesz tu odwiedzić naturalne czarne piaszczyste plaże Praia Formosa i Prainha do Canical na wschodzie lub sztuczne plaże Calheta i Paul do Mar. W wielu miejscach wybudowano pomosty umożliwiające dostęp do wody, co znacznie ułatwia wejście do wody, szczególnie w bardziej skalistych obszarach wyspy.
W stolicy Funchal można wybrać się na wspomnianą już Praia Formosa, długą plażę ze stopniowym zejściem do morza. Bez problemu dostaniesz się tu z centrum miasta w 10 minut promenadą, a następnie tunelem wybudowanym w klifie. W okolicy znajduje się wiele restauracji.
Jeśli szukasz idealnego miejsca do pływania dla rodzin z dziećmi, odwiedź Ponta Gorda Lido – zbudowaną na skale, bliżej centrum i otoczoną kilkoma hotelami. Są baseny, brodziki, zjeżdżalnie, leżaki i parasole. W porównaniu z innymi miejscami opłaty są tu nieco wyższe, ale dla rodzin przygotowano specjalne stawki.
Ostatnią wskazówką w Funchal jest Praia do Gavinas, maleńka plaża z kamykami. Przy wejściu do morza znajdują się również większe kamienie, więc pływanie tutaj jest raczej odpowiednie tylko dla dorosłych.
W południowo-wschodniej części Madery znajduje się Santa Cruz, które często jest „ostatnim przystankiem”, jeśli ktoś się spieszy na lotnisko. Jest to spokojniejsze, piękne miasto z mnóstwem dobrych restauracji, zadbanym deptakiem i placem.
Można popływać na Praia Santa Cruz – długiej, żwirowej plaży z wbudowanymi leżakami z mocno osadzonymi parasolami z liści palmowych. Przy plaży znajdują się dwa pomosty, z których można wygodnie wejść do morza, ponieważ dostęp bezpośrednio z plaży jest nieco trudniejszy ze względu na większe kamienie. Tutaj mogą się przydać buty plażowe. Plaża znajduje się tuż przy pięknie zagospodarowanej promenadzie z mnóstwem sklepów i restauracji. Z okien roztacza się widok na lotnisko, dzięki czemu możesz oglądać startujące i lądujące samoloty, gdy jesteś na plaży.
Lepszy dostęp do morza niż z Praia Santa Cruz zapewni żwirowa plaża Praia das Palmeiras.
Na południu wyspy morze jest znacznie spokojniejsze, na północy warunki do pływania bywają nieco bardziej dzikie, pogoda tutaj zmienia się szybciej. Dość często jednak nad samym morzem budowane są baseny, więc można popływać nawet gdy morze jest wzburzone.
W Porto da Cruz na północy Madery warto wybrać się na Praia da Maiata, plażę z drobnym czarnym piaskiem pochodzenia wulkanicznego. Plaża jest dość duża i jednocześnie mało uczęszczana. Ma stopniowy dostęp do morza i jesienią jest bardzo poszukiwana przez surferów. Ale przy słabym wietrze można bez problemu pływać. Częścią wyposażenia są tu prysznice zewnętrzne.
Inną opcją jest Praia da Alagoa, mniejsza piaszczysta plaża po drugiej stronie kultowego klifu. Również spokojne i częściej używane przez szkoły surfingu.
Piękna przyroda i zapierające dech w piersiach widoki. Grzechem byłoby nie odkrywać piękna Madery. Wędrówki po lewadach (kanałach nawadniających) są popularne, ponieważ wokół nich biegną chodniki i można nimi spacerować przez wiele kilometrów w tutejszych górach.
Santana jest często wybierana jako baza wypadowa do zwiedzania wyspy, skąd już niedaleko do początków różnych tras, w tym trekkingów prowadzących na Pico Ruivo.
Słynne wędrówki na Maderze to PR1.1 – Vereda da Ilha. Nieco bardziej wymagająca trasa prowadząca do Pico Ruivo. Konieczne jest monitorowanie pogody, ponieważ nie zaleca się wyjazdu, jeśli padało. Trasa jest utrzymana, ale niektóre odcinki są bardzo wąskie i przez to niebezpieczne. Zdecydowanie należy nie lekceważyć jakościowego sprzętu turystycznego, w tym butów.
Przy bardzo złej pogodzie można dojechać do Achado do Texeira („bazy”, duży parking, bufet), skąd ok. 3,8 km i utrzymywana trasa prowadzi do Pico Ruivo. Ta trasa jest często wybierana przez osoby, które chcą złapać wschód słońca. Nie jest zbyt wymagająca, nadaje się dla rodzin z dziećmi (należy jednak uważać na dzieci, w rejonach gdzie nie ma barier). Po drodze wybudowano kamienne domy, w których można ukryć się przed niepogodą.
W Santanie warto też wspiąć się na Vereda da Rocha do Navio – bardziej wymagającą i niezbyt dobrze utrzymaną ścieżkę z klifu w dół do morza. Niestety nie ma tu zabudowanej plaży, więc miejsce nie nadaje się do pływania. Do morza zjeżdża również kolejka linowa (dwa razy dziennie). Z klifów powyżej rozpościerają są piękne widoki na północny wschód wyspy.
Jeśli uważasz się za smakosza, na Maderze będziesz zadowolony. Jeśli jeszcze nie uważasz się za smakosza, możesz zmienić zdanie po skosztowaniu niektórych lokalnych specjałów.
W Porto da Cruz udaj się do restauracji A Pipa. Jest to malutka i bardzo dobrze oceniana restauracja z owocami morza. W Santanie warto odwiedzić np. restaurację Serra e Mar. „Jest to mała restauracja z niesamowicie miłą obsługą i doskonałym jedzeniem. Serwowane są tu lokalne wina i tradycyjne potrawy” – opisuje Aneta Kučerová z Rellox, według której nie można się pomylić odwiedzając Bistro Marcela.
W Funchal Aneta poleca Mundo Vegan, gdzie pracują z lokalnymi owocami. Następnie w Santa Cruz udaj się do Confeitaria Los Nietos, małej restauracji, która robi doskonałe ryby i desery.
Jeśli wahasz się, co wybrać z menu, spróbuj Espetada – mięso/stek na szaszłyku (często połączenie wołowiny i wieprzowiny). Podaje się go z warzywami, ziemniakami lub frytkami.
Lubisz ryby? Musisz spróbować Espady na Maderze. „Tę rybę łowi się tuż przy wyspie, podaje się z bananem z Madery i dressingiem z marakui. Mięso jest bardzo delikatne i świetnie komponuje się ze słodkim bananem i marakują. Można go znaleźć w menu prawie każdej restauracji na Maderze – mówi Aneta Kučerová.
Innym typowym daniem, które można spotkać na Maderze i w całej Portugalii, jest Francesinha. Składa się z „kanapki” z mięsem, serem, szynką i 2 lub 3 kromkami chleba. Na kanapkę kładzie się wołowe oko, a całość polewa mocnym piwnym sosem. Często podaje się go z frytkami.
Jeśli potrzebujesz uzupełnić energię szybką przekąską, wypróbuj Bolo do Caco – tradycyjną kanapkę z chlebem na zakwasie, dostępną w różnych wariantach.
Niewiele o tym wiadomo, ale Madera produkuje również doskonałą czekoladę. A na pewno spodoba Ci się Bolo de Mel de Cana – gęstsze ciasto przypominające piernik. Wykonany jest z miodu z trzciny cukrowej, przypraw i orzechów.
Możesz to wszystko popijać lokalnymi doskonałymi winami. Albo poncha – napój z lokalnego białego rumu i miodu według oryginalnej receptury. Można też spotkać inne warianty, do których dodawane są marakuja, cytryna, pomarańcze itp.
Porto da Cruz było niegdyś destylarnią rumu, teraz na jego terenie znajdziecie wystawę i piękny sklep, w którym można kupić różne rodzaje rumu, ponchę, wino, miód i różne przysmaki produkowane na Maderze.
» Oferta nieruchomości na Maderze