- Homepage
- Nieruchomości zagraniczne
- Od deweloperów
- O nas
- Usługi
- Wiadomości
- Kontakt
Na początku 2020 r. w Południowym Tyrolu wszedł w życie dekret, który ograniczył możliwość nabycia przez cudzoziemców nowej nieruchomości na cele tymczasowego zamieszkania. Dekret objął 25 miast i 26 wsi. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami poddali go krytyce, ale nie udało im się obronić interesy zagranicznych kupujących. Jakie są aktualne opcje dla inwestorów w zagraniczne nieruchomości i gdzie można zaoszczędzić 10% przy zakupie?
W Południowym Tyrolu zgodnie z ustawą nr 13/1997 rozróżnia się nieruchomości mieszkalne „wolne” i „podległe”. W przypadku nowego budownictwa co najmniej 60% mieszkań musi być z drugiej kategorii. Te mieszkania mogą być zajmowane wyłącznie przez osoby, które mieszkały lub pracowały w gminie Południowy Tyrol przez co najmniej 5 lat i które same (lub członkowie ich rodziny) nie posiadają już mieszkania odpowiedniego dla potrzeb rodziny lub nie mają prawo do użytkowania lub zamieszkania w takim mieszkaniu. Ponadto mieszkanie musi być zajęte przez upoważnione osoby, które przeniosą się do tego mieszkania w terminie określonym prawem. Tylko „swobodnie dostępne” apartamenty mogą być uważane za mieszkania wakacyjne lub drugie rezydencje.
Zakup nieruchomości we Włoszech może wiązać się z pewnymi przeszkodami biurokratycznymi i podatkowymi. W przeciwieństwie do reszty Włoch, gdzie stosuje się system rejestracji regulowany przez kodeks cywilny, w Południowym Tyrolu stosowany jest kataster nieruchomości, który gwarantuje pewność prawa i przejrzystość. Pozwala na bezproblemowe sprawdzenie historii nieruchomości i opiera się na zasadzie rejestracji (tj. ważne jest tylko to, co jest zarejestrowane).
Opłaty notarialne wynoszą zwykle około 1% ceny zakupu, w zależności od tego, czy umowa jest sporządzona w jednym, czy w dwóch językach. Przy zakupie nowej nieruchomości od firmy podatek VAT wynosi 10%, jeśli jest to mieszkanie drugie lub letniskowe. Natomiast zakup używanego mieszkania od osoby prywatnej jest zwolniony z podatku VAT. Podatek od przeniesienia własności składa się z opłat rejestracyjnych, hipotecznych i katastralnych. W przypadku zakupu opodatkowanego podatkiem VAT stawka ryczałtowa wynosi 200 EUR, a w przypadku zakupu zwolnionego z VAT opłata rejestracyjna wynosi 9% wartości katastralnej, a hipoteka i opłata katastralna to zawsze 50 EUR.
Jeśli chodzi o sam proces zakupu, w Południowym Tyrolu najpierw sporządza się nieodwołalną ofertę zakupu lub wiążącą umowę dotyczącą przyszłej umowy kupna. W drugim kroku kupna jest notarialnie poświadczana przez włoskiego notariusza w formie notarialnego poświadczenia umowy kupna, a następnie składany jest wniosek zdeponowania prawa własności w katastrze nieruchomości.
Na szczęście region Dolomitów oferuje niezliczoną ilość wspaniałych miejsc, w których wciąż można kupić własną wakacyjną rezydencję pośród magicznej przyrody. Wspomniany dekret nie ma do nich zastosowania.
Jednym z takich miejsc jest malownicze Livigno przy granicy ze Szwajcarią, choć geograficznie leży pod włoskimi Alpami. Powstał już w czasach starożytnego Rzymu, ale ukształtował się głównie w średniowieczu. Od wieków śnieg odcina go od świata praktycznie każdej zimy. Ale wszystko zmieniło się mniej więcej w połowie ubiegłego wieku, kiedy wzmocniono infrastrukturę, dobudowano wyciągi narciarskie, a tunel Munt la Schera uprościł połączenie z resztą Europy.
Livigno regularnie zaliczane jest do najlepszych ośrodków narciarskich w Europie. Odbywają się tu zawody narciarskie i snowboardowe, w tym Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. W okolicy znajduje się 115 km przygotowanych stoków i 30 km tras biegowych. Naturalne warunki do jazdy na nartach są doskonałe, a połączenie między terenami działa dobrze dzięki darmowemu skibusowi. Latem odbywają się tu wyścigi kolarskie.
Słoneczna pogoda, włoska kuchnia i kultura kawiarni podkreślają doskonałe wrażenie la dolce vita. Livigno znane jest z après-ski, czyli z zajęć towarzyskich i kulturalnych, gdy nie jesteś na stoku. Miasto oferuje także kulturę, festiwale, uroczystości czy koncerty.
Livigno to dosłownie raj zakupowy, bo nie tylko znajduje się w tzw. strefie bezcłowej, ale także nie ma podatku VAT ani podatku konsumpcyjnego. Odwiedzający szczególnie lubią kupować modę, perfumy, alkohol i paliwo w korzystnych cenach.
Masz jednak również możliwość zaoszczędzenia przy zakupie nieruchomości, ponieważ one również nie podlegają opodatkowaniu VAT w wysokości 10%. Nie wahaj się więc zapoznać z aktualną ofertą nieruchomości. Z przyjemnością przeprowadzimy Cię przez cały proces selekcji i zajmiemy się wszystkim, co niezbędne, w tym sprawami biurokratycznymi i podatkowymi związanymi z zakupem nieruchomości za granicą.