- Homepage
- Nieruchomości zagraniczne
- Od deweloperów
- O nas
- Usługi
- Wiadomości
- Kontakt
Nieustanne ograniczenia, zamknięte granice, ograniczenia ruchu. Kryzys wywołany pandemią Covid-19 dotknął cały świat i miał znaczący wpływ także na turystykę. Przyjrzyjmy się teraz, jak to wszystko wpłynęło na statystyki sezonu letniego w austriackim Tyrolu.
W porównaniu do 2020 r. w sezonie letnim 2021 r. (od maja do października) nastąpił wzrost o 27,5% (o ponad 4,3 mln noclegów), a przyjazdy do Tyrolu nawet o 30,5% (o ponad 1,2 mln przyjazdów). Jednak na to porównanie ma wpływ fakt, że na sezon zeszłego lata wpłynęły głównie działania pandemiczne, zwłaszcza na początku i na końcu sezonu.
Jeśli porównamy liczby z rokiem 2019, czyli przed wybuchem pandemii, okaże się, że tegoroczne dane w Tyrolu są poniżej 2019 r., ale niewiele. Interesujące jest również śledzenie trendu ruchu w czasie. Latem 2021 r. łączna liczba przyjazdów była o 20,2% niższa niż w 2019 r. Jeśli jednak porównamy poszczególne miesiące, w sierpniu 2021 r. Tyrol odwiedziło o 608 337 więcej osób niż w sierpniu dwa lata temu.
Statystyki odnotowały również wyższe liczby w tym sezonie we wrześniu i październiku. Druga część sezonu letniego 2021 była więc jeszcze bardziej udana niż w 2019 roku. Ogólny spadek o około jedną piątą był spowodowany działaniami związanymi z zanikaniem trzeciej fali koronawirusa na wiosnę. W tym roku sezon turystyczny rozpoczął się praktycznie w połowie maja. Każdy podróżny czerpał z doświadczenia z czasami z zaskoczenia ogłaszanych obostrzeń i naturalnie wahał się, czy warto gdzieś wyjechać, jeśli w grę wchodzi powrót z wakacji na bardziej restrykcyjnych zasadach.
Nastąpił również niewielki wzrost liczby noclegów. W 2019 r. średnia długość pobytu wyniosła 3,6 dnia, w 2020 r. 4,1 dnia, a w tym sezonie goście w Tyrolu przebywali 4 dni.
Mimo wszystkich trudów ostatni sezon turystyczny od dawna jest w lepszej średniej. To również zachęcająca wiadomość dla właścicieli nieruchomości, którzy oferują je na krótkoterminowy wynajem turystyczny.