- Homepage
- Nieruchomości zagraniczne
- Od deweloperów
- O nas
- Usługi
- Wiadomości
- Kontakt
Wiele krajów europejskich może zaoferować wspaniałe warunki do wypoczynku, niezależnie od tego, czy wybierasz się na spacery na łonie natury, na narty czy na ścieżki rowerowe. Austria jest jednak o krok dalej z punktu widzenia dojrzałości turystyki i infrastruktury. Jak to jest możliwe?
Austria leży w sercu Europy i jest jednym z mniejszych krajów pod względem powierzchni i liczby ludności. Kraj składa się w sumie z dziewięciu krajów związkowych i nie znajdziesz obszaru, do którego nie przyjeżdżają turyści, w tym bardziej odległych regionów w pobliżu granicy z Węgrami. Alpy Tyrolskie i Wiedeń to z pewnością nie jedyne destynacje, które co roku przyciągają do Austrii rzesze turystów. W Austrii turystyka odpowiada za 11,8% całkowitego PKB kraju i 12,7% zatrudnienia. Kraj jest więc tradycyjnie jednym z krajów europejskich o wyższym udziale turystyki w PKB i nawet pandemia koronawirusa tego nie zmieniła.
Tak wysokie liczby idą w parze z profesjonalizmem i wysokim poziomem obsługi turystycznej. Austriaccy przedsiębiorcy od dawna działają w branży turystycznej. Wiele operacji i biznesów przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie, co pozytywnie wpływa zarówno na jakość usług, jak i na ogólne podejście do biznesu. Zarządzanie turystyką jest jednym z prestiżowych kierunków na austriackich uniwersytetach.
Niespotykana jest również chęć współpracy. Na dłuższą metę hotelarze, restauratorzy, ośrodki narciarskie i inni przedsiębiorcy zawsze współpracują. Na pierwszy rzut oka konkurujące ze sobą podmioty nie wahają się połączyć sił i stworzyć wspólny produkt. Dzięki temu nie przyciągają agresywnie klientów i nie tworzą niepotrzebnej presji na cenę. Sąsiednie ośrodki narciarskie oferują wspólne karnety, restauracje współpracują z eko-gospodarstwami i sprzedają swoje produkty. Na takie przykłady natkniesz się „na każdym rogu” w austriackiej branży turystycznej.
Te formy współpracy mogą zadziałać dzięki temu, że lokalni biznesmeni dotrzymują słowa, dbają o swoją reputację, a turystyka w Austrii jest również wolna od korupcji dzięki bardzo stabilnemu otoczeniu legislacyjnemu. Innymi słowy, zwyczajem jest uczciwe przestrzeganie podanych zasad i konwencji. System podatków i opłat administracyjnych jest przejrzysty.
Austria ma precyzyjnie określone kategorie nieruchomości według rodzajów użytkowania. Oprócz głównego i drugiego (rekreacyjnego) mieszkania jest to np. wynajem turystyczny. To właśnie ta opcja, która umożliwia komercyjny wynajem nieruchomości z możliwością częściowego użytkowania własnego, jest powszechna w alpejskich kurortach.
To sprawdzony system, który działa tu od dziesięcioleci. Jakie są jego zalety? Zainteresowani właściciele nieruchomości mogą wykorzystać swoje mieszkanie lub domek do własnej rekreacji, przez resztę czasu jest ono oferowane do wynajęcia. Przede wszystkim w przypadku nowych projektów wyspecjalizowana agencja zajmie się wszelkimi usługami związanymi z wynajmem i zarządzaniem budynkiem.
W austriackich kurortach rzadko spotyka się zamknięte okiennice w budynkach, do których właściciele przyjeżdżają tylko raz w roku. W rezultacie więcej turystów będzie odwiedzać ten obszar i wydawać tam więcej pieniędzy. Na tym wszystkim korzystają. Właściciele nieruchomości, którzy dzięki wysokiemu obłożeniu mają wyższe dochody z wynajmu, usługodawcy, ale także samorząd dzięki ściąganiu podatków.
Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość apartamentów narciarskich ma swoich właścicieli jeszcze przed zakończeniem projektów. W przypadku wysokiej jakości projektów na lukratywnych terenach rezerwacje są często akceptowane nawet przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Trendem w austriackich Alpach jest łączenie ośrodków narciarskich. Poszerza to ofertę i dostępność nie tylko stoków, ale także innych usług i aktywności. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę, w dobrym tego słowa znaczeniu, zwykłe centra przenoszą się na wyższy poziom i przyciągają coraz bardziej wypłacalną klientelę, co przekłada się także na podniesienie standardu bazy noclegowej.
Oprócz popytu ze strony niemal całej Europy, potencjałowi wzrostu wartości nieruchomości sprzyjają także regulacje nowych budowli przez gminy, które zapobiegają niekontrolowanemu powiększaniu się powierzchni zabudowy w cennych przyrodniczo lokalizacjach.
Wszystkie powyższe informacje są bez wątpienia świetną wiadomością dla każdego, kto myśli o inwestowaniu w nieruchomości w Austrii. Praktycznie wszystkie destynacje nadają się do spędzenia urlopu, jednak najwięcej odwiedzających (około jedna trzecia wszystkich turystów) udaje się do Tyrolu. Niektóre z najbardziej znanych ośrodków górskich to na przykład Sölden i Kitzbühel. Inne atrakcyjne regiony to Salzburg, Styria i Karyntia, najbardziej wysunięty na południe kraj związkowy Austrii z łagodnym klimatem i dużą liczbą godzin słonecznych.
Turystyka w Austrii jest jedną z najbardziej intensywnych na świecie, a jej solidne podstawy tworzą nie tylko piękna przyroda sprzyjająca wypoczynkowi, ale także profesjonalizm, stabilność i poziom współpracy. Specjalizujemy się w nieruchomościach w Austrii od 2004 roku, więc nie wahaj się z nami skontaktować w przypadku jakichkolwiek pytań, przeprowadzimy Cię przez cały proces wyboru i zakupu. Oferujemy atrakcyjne projekty bezpośrednio od deweloperów.
» Sprawdź ofertę wysokiej jakości nieruchomości w Austrii
Foto: Max Topchii/Shutterstock.com