Niemcy: okazja do inwestowania w nieruchomości w największej gospodarce Europy

Niemcy to nie tylko gospodarka otwarta, ale także w dziedzinie nieruchomości to jeden z najbardziej liberalnych krajów na świecie. Obywatelstwo nabywcy nie odgrywa w tym względzie żadnej roli. Niemcy są zatem popularnym celem inwestorów, którzy chcą zainwestować swoje pieniądze w jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej rozwiniętych krajów na świecie.

Proces zakupu nieruchomości jest pod wieloma względami podobny do procesu w Polsce, ale wciąż istnieją pewne różnice. Najbardziej zasadnicza różnica polega na tym, że podpisanie umowy kupna-sprzedaży jest obowiązkowe w obecności obu stron przed notariuszem (reprezentacja na podstawie pełnomocnictwa jest oczywiście możliwa). Notariusz weryfikuje zatem umowę kupna-sprzedaży, co jest warunkiem rejestracji zmiany własności w niemieckim katastrze nieruchomości, ale jest zobowiązany do zachowania neutralności i z mocy prawa gwarantuje także zgodność prawną umowy kupna-sprzedaży i całej transakcji. Ważną wiadomością jest to, że jeśli nie mówisz po niemiecku na tyle dobrze, aby zrozumieć tłumaczenie notarialne, musisz towarzyszyć tłumaczowi sądowemu.

Kolejną różnicą jest system prowizji za pośrednictwo w sprzedaży domu lub mieszkania. Prawo niemieckie nie określa dolnego ani górnego limitu prowizji, ale stanowi, że kupujący nie może zapłacić prowizji wyższej niż sprzedający. W praktyce regulacja ta często prowadzi do modelu, w którym każda ze stron płaci taką samą prowizję.

Oprócz tego trzeba liczyć się również z innymi kosztami dodatkowymi, z jednej strony taksą notarialną, do której zalicza się również opłatę za przeniesienie własności nieruchomości. Ta często wynosi około 2% ceny zakupu. Ponadto kupujący płaci podatek od nabycia nieruchomości, który jest inny w każdym kraju związkowym, najniższy w Saksonii i Bawarii (3,5%), a najwyższy w Nadrenii Północnej-Westfalii (6,5%).

W Niemczech zakup nowej nieruchomości wiąże się z obowiązkiem zapłaty 19% podatku VAT. Generalnie jednak istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od ceny zakupu nieruchomości, jeżeli nieruchomość jest wykorzystywana/wynajmowana komercyjnie. Do każdego projektu z naszej oferty przydzielany jest niemiecki doradca podatkowy, który wyjaśni Państwu szczegółową procedurę uzyskania odliczenia VAT.

Np. w przypadku projektu w Zwiesel, który położony jest zaledwie kilka kilometrów za granicą Niemiec z Czechami w Lesie Bawarskim, dodatkowe koszty to: podatek od przeniesienia własności – 3,5% ceny zakupu nieruchomości, opłaty notarialne oraz księga wieczysta ok. 2% od ceny zakupu nieruchomości, prowizja od nieruchomości 3% plus VAT od ceny zakupu nieruchomości oraz koszt tłumacza przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży u notariusza w Pasawie.



Wielkim atutem projektu w Zwiesel jest nie tylko bliskość geograficzna terenów narciarskich Großer Arber i Železné Rudy (zwłaszcza Špičák), ale to miejsce pokochają także miłośnicy sportów letnich. Dużą zaletą jest również krótki czas budowy domków, który nie powinien przekraczać sześciu miesięcy od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Projekt w Zwiesel wiąże się z możliwością własnego użytkowania nawet przez sześć tygodni, natomiast oczywiście zapewniono system zarządzania i dalszego wynajmu.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:
Język: