Obywatele Polski mogą nabywać i posiadać nieruchomości na Słowacji, z wyjątkiem gruntów rolnych i lasów. Zakup możliwy jest zarówno dla osoby fizycznej, jak i za pośrednictwem osoby prawnej.
Projekty deweloperskie
Po oględzinach i wybraniu jednostki spełniającej Twoje oczekiwania, proces zakupu wygląda następująco:
- Podpisanie umowy rezerwacyjnej: umowa ta służy do rezerwacji wybranego przez Ciebie obiektu. Zwykle wliczona jest opłata rezerwacyjna w wysokości 3-5% ceny zakupu nieruchomości.
- Podpisanie umowy przedwstępnej: Umowa ta zawiera wszystkie istotne szczegóły, m.in. całkowitą cenę zakupu, harmonogram spłat, terminy zakończenia projektu itp.
- Podpisanie umowy kupna: Umowa kupna zostaje podpisana po zakończeniu i zatwierdzeniu projektu.
Po podpisaniu umowy kupna następuje złożenie wniosku o wpis prawa własności do księgi wieczystej i przejęcie nieruchomości. Termin wpisu do księgi wieczystej wynosi około trzech miesięcy, a po zakończeniu tego procesu nieruchomość przechodzi na kupującego, czyli nowego właściciela.
W przypadku starszych nieruchomości i nowych budynków proces jest prostszy, ponieważ w większości przypadków podpisana jest rezerwacja, a następnie umowa kupna.
Opłaty związane z przeniesieniem nieruchomości
Opłaty związane z przeniesieniem własności nieruchomości na Słowacji pokrywa kupujący. W przypadku standardowego przeniesienia własności nieruchomości najczęściej spotykamy się z następującymi opłatami:
- Opłata za podstawowy wpis prawa własności do księgi wieczystej (100 EUR).
- Opłata za przyspieszone wpisanie prawa własności do księgi wieczystej (300 EUR).
- Opłata za weryfikację podpisów właścicieli nieruchomości na umowach kupna-sprzedaży. Weryfikacja jednego podpisu ok. 4 euro.
Zakup nieruchomości to ważny krok w życiu, dlatego polecamy skorzystanie z usług specjalistów od nieruchomości.
» Oferta nieruchomości na sprzedaż na Słowacji